A határok nélküli turisztikai projekt a magyar oldalon kedden fejeződött be Gyulánál

2013.06.25 22:40

Táj- és víztörténeti bemutató helyek, oktató- és információs házak  épültek a Körös-, a Berettyó- és az Ér-völgyében az EU Magyarország-Románia határon átívelő pénzügyi keretéből. A határok nélküli turisztikai projekt a magyar oldalon kedden fejeződött be Gyulánál.

    A "Tájvízház" program 960 ezer euró összegből valósult meg, csaknem szászszázalékos EU támogatás mellett. A magyar-román projekt vezető partnere a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság, a határ túloldalán Szalacs község önkormányzata, támogató partnerek a Bihar Megyei Tanács (Nagyvárad) és Gyula város önkormányzata.  
    A magyar és román közös beruházás célja kinyitni a helyi lakosság és a természet iránt érdeklődők előtt a Körös, a Berettyó és az Ér által határolt védett természeti területet, és bemutatni védet környezetét, élővilágát. A határ két oldalán létesülő oktató- és információs házakban kihelyezett tanórákat lehet tartani, ahol a térségben élő diákok és fiatalok közvetlenül ismerhetik meg a helyi értékeket - tájékoztatták a turisztikai projekt partnerei kedden az MTI-t.  
    A beruházás keretében Gyulán felújították a táj-, víz- és fürdőtörténeti bemutatóházat, megújult és kibővült a kiállítási anyag, az épületben létesült egy konferenciaterem, felújították a parkot és új tanösvényt alakítottak ki. Román oldalon az ottományi kúriát újították fel a hozzákapcsolódó melléképületekkel, ahol a látogatók tematikus kiállítások keretében ismerhetik meg a táj szépségeit.