Digitális átállás – holnap 14 megyében szűnik meg a földfelszíni adás
Az analóg földfelszíni tévéadások szerdai lekapcsolása után még egy hónapig igényelhetnek állami támogatást az ország középső 14 megyéjében élő rászorulók – mondta a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatója egy keddi budapesti sajtótájékoztatón.
Zsuppán Attila közölte: naponta átlagosan 600 kérelem érkezik a hatósághoz, és eddig mindegy 55 ezer háztartásban szerelték be a digitális jelátalakítót vagy nyújtottak támogatást kedvezményes előfizetéshez, vagyis a szerdai lekapcsolásban érintett minden eddig igénylőhöz eljutottak.
A 220 ezer rászoruló háztartás felmérésére, a set-top-boxok, azaz jelátalakítók beszerelésére, illetve a tájékoztató kampányra eddig kétmilliárd forintot fordított a hatóság - tette hozzá.
Beszámolt arról is, hogy a támogatásra nem jogosultaknak többek között óriásplakátokkal, 1300 televíziós és ezer rádiós hirdetéssel hívták fel a figyelmét a közelgő lekapcsolásra. A hatóság által a digitális átállással kapcsolatos kérdéseket kezelő ügyfélszolgálati központban mintegy 200 ezer telefonhívásra adtak választ, a hatóság road show-ján pedig tízezer embert tájékoztattak személyesen a teendőkről.
A tévéadásokat analóg módon vevő és az átállást elmulasztó háztartások a tévéjük képernyőjén szerdától öt napon át egy információs állóképet látnak majd, amely a teendőkről tájékoztatja őket.
Zsuppán Attila közölte azt is: már az október 31-ei, vagyis a lekapcsolás második ütemében érintett megyékben a hatóság munkatársai 174 ezer rászorulót kerestek fel eddig. Közülük 54 ezren kértek segítséget, és 4600 háztartásban már itt is beszerelték a vételi eszközöket.
A kommunikációs vezető kérdésre válaszolva elmondta, hogy az analóg frekvenciasávokat minél előbb korszerű mobilinternet szolgáltatásoknak kívánják átadni.
A lekapcsolás érintettjei azok, akik jelenleg kizárólag a három országos tévéadást látják, vagyis az M1, az RTL Klub és a TV2 adását. Ők digitális vétellel további négy csatornát foghatnak ingyenesen: az M2, a Duna, a Duna World és az Euronews adását.
Tóth András elmondta, hogy míg eddig az M1 adását a lakosság 97 százaléka, a két országos kereskedelmi adót pedig 86 százaléka láthatta ingyenesen, a MinDig TV-n keresztül már a lakosság csaknem 99 százalékához eljutnak a digitális adások. Szerdán 12 óra 30 perckor az ország 14 megyéjében megszűnik az analóg földfelszíni televíziós műsorszórás.
mti