Kit szolgál a Gyulai Hírlap? - kérdések és válaszok egy kellemes összejövetelen

2013.03.25 22:03

 

Március 21-én tartotta a Békésgyula Társaság  – A média szerepe a helyi társadalomban előadást. A rendezvénynek a Művelődési ház adott helyet, az összejövetel levezetője Szigeti Zoltán és Árpási Zoltán, meghívott vendég pedig, a Gyulai Hírlap főszerkesztője, Mocsár Pörjés József volt.

Elöljáróban tudni érdemes, hogy a Békésgyula Társaság a nyugalmazott gyulai városvezetőket, nyugdíjas szervezetek vezetőit tömörítő társaság. Amit pedig előzetesen előadásnak véltem tulajdonképpen egy beszélgetés volt. Az ügy apropója, hogy megjelent egy cikk, melynek címe: „A helység kalapácsa – a helyi hatalom és a vazallusmédia Gyulán” - /akit érdekel a cikk az atlatszo.hu oldalon elolvashatja/ Lényege, hogy a gyulai média, legfőképp a Hírlap kifejezetten „narancssárga” beállítottságú.

A március 21-i rendezvényen, a következő kérdéseket szegezték hát neki a nyugdíjasok a főszerkesztőnek:

- Kit szolgál a Gyulai Hírlap?

- Van-e gazdasági kényszer?

- Van-e szakmai kontroll?

- A lapnál hányan dolgoznak, van-e teljesítménykényszer?

A Főszerkesztő udvariasan meghallgatta a kérdéseket, majd először is bemutatkozott. Elmondta, hogy két diplomája van, több médiumnál dolgozott, mennyi ideje van a Hírlapnál, és mióta vezeti. Majd rátért a kérdések megválaszolására.

Az első kérdésre egyenes és egyértelmű válaszként mondta: „Gyula városának lakosságát, és természetesen az önkormányzat érdekeit is szolgálja a Hírlap.” Emellett hangsúlyozta, hogy a vállalkozások érdekeit is, hiszen ők hirdetőként jelennek meg a lapban. Mocsár-Pörjés József ezen kívül hangsúlyozta, hogy mindig is úgy volt, hogy 60-40%-ban a hatalmon lévők kapnak nagyobb megjelenési lehetőséget az újságban. Arról, hogy gyenge az ellenzék összetétele a városvezetésben, nem ő tehet. S arról sem tehet, hogy, aki rendezvényt szervez az a polgármestert, vagy egyéb városi, politikai vezetőt hív meg a nyitóünnepségére.

A gazdasági kényszer kérdésére, egyértelmű válaszként mondta, hogy VAN gazdasági kényszer. A Hírlap (print és online + Hírújság) működtetéséhez szükséges összeg 1/3-át kapják az önkormányzattól, a többi 2/3-ot nekik kell kitermelni a hirdetésekből. A három médium együttes költségvetése nagyjából évi 60 millió. Bevételként jelenik meg például, hogy több városi Uniós pályázat nyilvánosságbiztosítását végzik. A Hírlap idén költséghatékonysági okokból újra 10 oldalasra csökken, a tavalyi 12 oldalashoz képest.

Árpási úr szakmai kontrollt firtató kérdésére kitérő válaszként Mocsár-Pörjés úr csak annyit mondott, hogy nem tud róla, hogy valaha lett volna szakmai kontroll a Hírlap történetében. Mint főszerkesztő ő felel a megjelent anyagokért, azok elrendezéséért.

Végül elmondta, hogy vele együtt 4 fő főállású személy dolgozik a lapnál, s van néhány külsős munkatársuk is.

A főbb kérdések után több felszólaló tett fel rövidebb, hosszabb kérdéseket. Volt, aki felvetette, hogy minek olyan nagy apróhirdetés rovat, helyette lehetnének cikkek. Akadt, aki szerint felesleges akkora hely a Gyula TV műsorának leírására. Volt, aki hiányolta az „Anno Gyula” rovatot. Többen hiányolták, hogy az idősekről és a fiatalokról nincsenek cikkek, nem foglalkoznak az idősebb olvasókkal. Volt, aki neheztelt azért, mert sok cikkben szerepelnek a polgármesteren kívül az önkormányzati képviselők. Az idősek szerint nem kéne minden járdakő letételt és csapadékárok tisztítást önkormányzati képviselőkkel mutogatni, hiszen ez alapvető városi feladat. Sőt azoknak az időseknek, akik dolgoztak a város építésén, csatornázásán, gyárakat építettek és tartottak életben nem hír egy ilyen munka, legalábbis az elvégzéséhez nincs szükség egy képviselő jelenlétére. A majd másfél órás összejövetelen, minden felvetésre kedvesen próbált válaszolni a főszerkesztő, az idősek pedig illedelmesen meghallgatták a válaszokat. Végül különösebb politizálásba nem mentek bele a résztvevők, pedig érezhető volt a levegőben némi politikai ellentét.

A Gyulai Nők honlap szerkesztőjeként érdekes és tanulságos volt ez a rendezvény, annak ellenére, hogy közel sem egy ilyen fajta „műsorra” készültem. Én, a saját honlapom politikamentes oldalnak szánom, így aztán, hogy ki mit gondol a Hírlap politikai megjelenéséről, egyéni megítélésére bízom. Egy valamit azért fontosnak tartok megjegyezni, sőt kérek, még mielőtt a pártok beindítják a „kampánygépezeteket”: Aki Gyulán lakik, elsősorban GYULAI legyen, s csak aztán legyen pártszimpatizáns! Ez egy kisváros, ne utálkozzunk a másikon, hanem legjobb tudásunk szerint igyekezzünk együttműködni a városunk érdekeinek szem előtt tartásával!

A www.gyulai-nok.com egy közösséget kíván létrehozni, amely az összetartozásról, egymás segítéséről szólna.