Magyar-román természetvédelemi konferencia Szarvason

2013.02.19 09:51

 

A Dél-Tiszántúl védett növény- és állatvilágának védelméről, a természetes élőhelyek megőrzéséről és rehabilitációjáról lesz szó azon a magyar-román természetvédelmi konferencián, amely kedden kezdődik Szarvason.

    Tirják László, a házigazda Körös-Maros Nemzeti Park igazgatója az MTI-nek kiemelte, hogy Szarvason találkoznak először a Dél-Tiszántúl természetvédelmi tájegységével foglalkozó magyarországi és romániai tudósok, szakemberek. 
    Hozzátette: az országhatárok egységes élőhelyeket vágnak ketté, a növény- és állatvilág azonban nem ismer határokat, védelmük közös munkát igényel. A konferencia a közös munka újabb lépcsőfoka a tájegységet magyar oldalon képviselő Körös-Maros Nemzeti Park, román oldalon pedig Cséffa és az Erdélyi-szigethegység nemzeti parkjai között. 
    A kétnapos konferencia témakörei közül az igazgató kiemelte a Geszt-Mezőgyán-Nagyszalonta határtérségben élő 40-50 túzok védelméről és a ritka madár életének nyomon követéséről szóló előadásokat. Megemlítette: az előadások felölelik a Kárpát-medence területének egészét, a Maros menti és a partiumi természetvédelmi területekről is érkeznek szakemberek. 
    A Körös-Maros Nemzeti Parkban védelem alatt álló növények és állatok jelentős része őshonos a Kárpát-medencében, a romániai kutatási eredmények és tapasztalatok számunkra kiemelten fontosak például a kerecsensólyom, a túzok vagy a nálunk kihalóban lévő tigriscincér és mezei ürge védelmében - magyarázta az igazgató.