TGYÁS, GYED, GYES, GYET magyarázó

2012.11.11 22:29

 

A kismamáknak elsőre nem is olyan egyszerű eligazodni a sok rövidített néven emlegetett "ellátás" között. Íme egy kis összefoglaló:

A terhességi-gyermekágyi segély (TGYÁS) a szülési szabadság idejére jár annak  a  kismamának, aki a szülés napját megelőző két éven belül legalább 180 napig biztosítottnak számított. 

Szülési szabadság néven összesen 168 naptári nap illeti meg a kismamát – ebből négy hetet lehetőleg már a szülés várható időpontja előtt, a többit a szülést követően lehet kivenni. A 168 nap lejárta után a biztosított kismama gyermekgondozási díjra (GYED) jogosult.

A gyermekgondozási díjra (GYED) azok a kismamák jogosultak, akik a szülés napját megelőző két éven belül legalább 180 napig biztosítottnak számítottak. Szintén havi rendszerességgel folyósított támogatás, amely a terhességi-gyermekágyi segély lejártának időpontjától a gyermek 2. születésnapjáig jár az igénylőnek. A 2. és 3. születésnapja közötti időszakra, a gyermek után a gyermekgondozási segély (GYES) vehető igénybe.

Összegének számítása: A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.

A gyermekgondozási segély (GYES) alanyi jogon jár a magyar állampolgároknak. Havi rendszerességgel, a gyermek hároméves koráig folyósítható; igényelni a lakóhely szerinti Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságán lehet.

A Gyes összege bruttó 28.500 forint, ebből az összegből 10 százalék nyugdíjjárulék kerül levonásra, így a nettó Gyes 25.650 forint.

A gyermeknevelési támogatást (GYET) a legfiatalabb gyermek 3.életévének betöltésétől a 8. születésnapjáig veheti igénybe az a szülő, nevelőszülő vagy gyám, aki saját háztartásában legalább három kiskorú gyermeket nevel.

Összege: A gyermeknevelési támogatás havi összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével, azaz bruttó 28.500 Ft-tal, függetlenül a gyermekek számától.